איך נכנסים לעולם הקריינות

איך נכנסים לעולם הקריינות

כאשר אתם בטוחים שיש לכם את כל הנתונים להפוך להיות קריינים, לאחר שהחברים מתחילים לחקות אתכם ולבקש ממכם לקריין משפטים כמו: "רוצים נקניקיות"? וכשאין לכם שום ספק שמצאתם את הייעוד שלכם – קחו הפסקה קטנה ותחשבו על כמה היבטים של המקצוע.

כשהתחלתי להתעניין בתחום הקריינות עבדתי כשכיר בעבודה טובה ומשתלמת, לא רציתי מיד להתפטר עם חלומות גדולים ולרוץ להיות קריין ביום אחד. עברתי תהליך שבו בחנתי את ההתאמה שלי כקריין, והאם בכלל אני מסוגל להתפרנס כקריין, לפני שאעשה החלטה חפוזה. וכך, בתחילת הדרך שילבתי בין העבודה שלי כשכיר לפיתוח הקריירה שלי כקריין.

כמובן שבאותה תקופה אף אחד לא הכיר אותי ובטח שלא היה לי תיק עבודות, אבל הרצון לעשות את מה שאני מאמין בו ורוצה היה חזק מאוד, לכן נתתי לעצמי את ההזדמנות לפחות לנסות. כמו שנאמר: "אם לא תנסה בטוח תכשל אם תנסה אולי תצליח".

השלב הראשון היה להבין מאיפה מתחילים. שקלתי ללכת לבתי ספר לקריינות, ואכן התקשרתי ופניתי לכולם. באותה נשימה הבנתי שאותם בתי ספר מבטיחים הרבה הבטחות אבל הלכה למעשה אף אחד לא באמת מבטיח שתצליחו.

הבנתי שהשלב הראשון הוא קודם להבין את הפן הטכני של המקצוע: כיצד להקליט בצורה מקצועית, כיצד לתפעל את תוכנת ההקלטה ובכלל איזה תוכנה וציוד צריך בכדי להתחיל. השלב הראשוני דרש ממני למצוא מורים פרטיים שילמדו אותי להקליט בצורה נכונה, לחבר ציוד וללמוד על סאונד ואקוסטיקה. לקחתי מספר רב של שיעורים שבסופם ידעתי להקליט הקלטות קול מעולות, להשתמש בתוכנה בצורה מספקת ולהשתלט על תקלות ובעיות טכניות.

בשלב השני בניתי לעצמי תא הקלטה (ישנו מאמר שלם על בניית אולפן בייתי באתר), התחלתי להאזין לקריינים מובילים מהארץ ומהעולם ולהבין מהי אינטונציה, מהי דיקציה, מה חשוב לעשות, איך להעביר רגש ואיך שומעים חיוך. למדתי וקראתי כל מדריך אפשרי, צפיתי בסרטונים רבים ברשת…תתפלאו כמה יש כאלה (!) ולבסוף, התחלתי לעבוד על תיק עבודות. כמובן שעבודות אלו היו טקסטים מומצאים ולא עבודות של לקוחות משלמים, אבל מבחינתי זה היה מספיק טוב.

הכניסה שלי לעולם הקריינות הייתה לפני 15 שנה (נכון לשנת 2021). התחלתי דרך הקלטת פתיחים לטלפון. פניתי אז לעסקים והצעתי את המוצר, תוך כדי ששלחתי להם דוגמאות שהקלטתי. לא היה קל למכור אבל הצלחתי למכור לא מעט.

בנוסף, הצלחתי בעזרת תעוזה והמון רצון לפתוח דלת בחברה שבה עבדתי, ולקבל עבודת קריינות לחברת מכוניות גדולה. מסתבר שהם מאוד אהבו את מה שהם שמעו, וכך התחלתי לקריין עבורם באופן קבוע.

שיווקתי את עצמי בכל המדיות האפשריות. שלחתי מיילים לאולפנים ולחברות שמשתמשות בשירותיי קריינות ולאט לאט הצלחתי להשיג עבודה ועוד אחת. תיק העבודות שלי התחיל להיות כבר מרשים מחודש לחודש. וכך, בעזרת המון רצון וסבלנות – הצלחתי למצוא את עצמי כקריין במשרה מלאה. התפרנסתי מספיק טוב מתחום הקריינות שיכולתי לעזוב את עבודתי כשכיר ולהתמקד רק בתחום הקריינות.

התחלתי ללמוד את תחום השיווק הדיגיטלי והפקות הוידאו במקביל, כך שאוכל לספק ללקוחותיי מעטפת רחבה יותר מלבד הקול. כמובן שזו הייתה בחירה שלי ולא כל אחד צריך ללכת בדרך הזו. אבל, כאחד שאוהב ללמוד ולא מתייאש כל כך מהר – גם שם הצלחתי לצבור מספיק ידע וניסיון.

כיום אני עוסק בתחום המדיה, הקריינות וההפקה ומייעץ לחברות ולעסקים בתחומים האלו במשרה מלאה ונהנה מכל רגע.

לסיכום: מוטיבציה, השקעה והתמדה יביאו אתכם לכל מקום שבו תרצו להיות. גם מעט כישרון וקול מתאים לא יזיקו😉

 זקוקים ליד מכוונת? פנו אליי במייל ונראה לאן גם אתם יכולים להגיע.

דילוג לתוכן